DETAILS OF CHAMPIONSHIP HELD : 2010-11

SUB-JUNIOR/JUNIOR AQUATHLON / TRIATHLON CHAMPIONSHIPS/SENIOR TRIATHLON CHAMPIONSHIPS

The above Championship was allotted to M.P Triathlon Association and it was conducted at Indore on 1st and 2nd May, 2010. About 230 participants gathered from 18 states of the Country with 35 Officials. The distance of the event is as under:

a. Sub-Junior Aquathlon (400 m swimming and 3 km running)

b. Junior Aquathlon (750 m swimming and 5 km running)

c. Junior Triathlon (750 m swimming, 20 km cycling and 5 km running)

d. Senior Triathlon (1.5 km swimming, 40 km cycling and 10 km running)

19TH JUNIOR /SENIOR TRIATHLON (MEN & WOMEN) AND 6TH SUB JUNIOR/JUNIOR AQUATHLON (BOYS & GIRLS) CHAMPIONSHIP.

Place

:

Indore

Period

:

30th April to 2nd May 2010

Accommodation

:

Indore Public School

Opening Ceremony Chief Guest

:

Shri Kelash Vijay Varghesee
Minister of Industries, Govt. Of M.P

Closing Ceremony Chief Guest

:

Shri Srinivas Verma, IPS
Superintendent of Police, Indore
Shri Jeetu Geerati, MLA

Total Participants

:

230

Officials

:

35

Results:

SENIOR MEN:

Position

Name

Unit

Timings

I

Gurudatt Gharat

S.S.C.B

02:05:55

II

Mahesh Shinde

S.S.C.B

02:05:99

III

E. Sushil Suj

Delhi

02:06:11

IV

S. Bishorjit Singh

Manipur

02:06:46

V

Mani Singh

S.S.C.B

02:07:59

VI

Manik Wagh

Maharshtra

02:08:54

SENIOR WOMEN:

Position

Name

Unit

Timings

I

Pooja Chaurosia

Gujarat

02:27:25

II

M.C. Linthoingambi

Manipur

02:33:44

III

Chaitrali Pavanaskar

Maharashtra

02:36:02

IV

Sumi Buragohan

Assam

02:48:12

V

Poonam Warkhade

Maharashtra

02:51:6

VI

Bhavana Bhagel

M.P.

03:18:56

TRIATHLON JUNIOR BOYS:

Position

Name

Unit

Timings

I

L. Biten Singh

Manipur

01:05:11

II

Supreeth S

Karnataka

01:07:19

III

Th. Peris Meitei

Manipur

01:08:08

IV

Manoob NK

Kerala

01:09:51

V

N. Suresh Singh

Manipur

01:11:07

VI

Pradeep Kamde

Maharshtra

01:12:08

TRIATHLON JUNIOR GIRLS:

Position

Name

Unit

Timings

I

Ksh. Renuka Devi

Manipur

01.21.31

II

L. Ashalata Devi

Manipur

01:27:32

III

Tejeshree Naik

Maharashtra

01:30:08

IV

Arti Patwa

M.P

01:36:16

V

Vrushali Sisodiya

Maharashtra

01:49:16

AQUATHLON SUB JUNIOR BOYS:

Position

Name

Unit

Timings

I

Shashank Umbre

Karnataka

00:14:51

II

Dhruv Kumar Chaudhari

Gujarat

00:15:19

III

Daxesh A. Retiwala

Gujarat

00:15:38

IV

Viraj Pardesi

Maharashtra

00:16:09

V

Devendra Chauhan

U P

00:16:35

VI

Sarat Kumar Gagrai

Orissa

00:16:57

AQUATHLON SUB JUNIOR GIRLS:

Position

Name

Unit

Timings

I

Sapthami U.S.

Karnataka

00:17:04

II

Pallavi Retiwala

Gujarat

00:17:12

III

Taniya Agnihotri

Karnataka

00:18:13

IV

Yukita Bharti

Gujarat

00:18:35

V

Gayathri G.

Karnataka

00: 18:54

VI

Samiksah Potey

Maharashtra

00:19:02

AQUATHLON JUNIOR BOYS:

Position

Name

Unit

Timings

I

Supreeth S.

Karnataka

00:27:42

II

Pradeep Kamde

Maharaashtra

00:28:07

III

Ranaprathap Rajkumar

Karnataka

00:28:48

IV

Subhankar Mondal

West Bengal

00:28:55

V

Govinda Mirdha

Orissa

00:28:58

VI

Vikram

Haryana

00:31:01

AQUATHLON JUNIOR GIRLS :

Position

Name

Unit

Timings

I

Ashitha Suresh

Karnataka

00:33:13

II

Tejeshree Naik

Maharaashtra

00:36:19

III

Trisha Chaudhary

U.P.

00:40:04

IV

Ankita Chauhan

U.P.

00:42:11

V

Jyoti

Punjab

00:42:32

VI

Vrushali Sisodiya

Maharashtra

00:43:22

 

 

Home | About Triathlon | About ITA | News | Office Bearers | Association | Certificate | Links | Contact Us